Slatina aktuálně

Energokrize dopadne na každého z nás. Kde hledat pomoc?

29. 03. 2022

 

Vyúčtování za energie bude v tomto roce citelně vyšší než v předchozích letech. Na konci minulého roku jsme se stali svědky bankrotu několika firem dodávajících elektřinu a plyn. Tisíce domácností se kvůli tomuto krachu ocitly u takzvaného dodavatele poslední instance. Celá řada takto zasažených domácností byla odkázána na jiného dodavatele s vyšší cenou za odběr elektřiny a plynu. Na trhu se objevili i tzv.“energošmejdi“, se kterými někteří důvěřiví občané uzavírali smlouvy za velmi nevýhodných podmínek. Jestliže jste se stali obětí takového podvodného jednání doporučuji Vám, kontaktovat Českou obchodní inspekci (www.coi.cz) poradenská linka vždy od pondělí do pátku v časech 8:00 – 16:00 tel.: +420 222 703 404, či Energetický regulační úřad (www. eru.cz) ochrana spotřebitele - tel.:+420 564 578 666. U obou institucí vám poradí, jak z této situace ven. Na jejich internetových stránkách se nachází celá řada cenných informací, mezi které patří například Desatero obrany. Naleznete zde odpovědi na často kladené otázky a řadu dalších rad a užitečných informací. Stejně tak zejména pro starší spoluobčany, kteří nepracují s internetem jsou dostupné telefonní linky viz. výše, kde se dozví jak postupovat. 

 

V Brně výrazně zdražilo teplo 

Důsledky všech těchto událostí pocítíme v letošním vyúčtování služeb. Víme, že se musíme připravit na skokové zdražení dodávek tepla a teplé vody. Cena těchto energií se v Brně zvedne zhruba o dvacet procent. Pro průměrnou domácnost, která odebírá dálkové teplo, je to nárůst až o 500 korun měsíčně. V důsledku nepříznivé ekonomické situace se bohužel zdražují nejen veškeré energie, ale i potraviny a služby. Cena pohonných hmot dnes osciluje okolo padesáti korun za litr.

Jak z toho ven? Může pomoct i Úřad práce 

Řada rodin může kvůli výše uvedeným potížím řešit existenční problémy. Pokud se v této svízelné situace ocitnete, neváhejte požádat o finanční pomoc na Úřadech práce. Zde můžete zažádat o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc nebo o pravidelnou finanční pomoc, která je označována jako příspěvek na bydlení (www.uradprace. cz/brno-mesto). 

 

Ekonomické dopady Rusko - Ukrajinského konfliktu situaci zhoršují 

Do vzrůstajících cen se bohužel promítá i neospravedlnitelná invaze ruského agresora na Ukrajinu. Všichni doufáme, že co nejrychleji skončí porážkou tyrana. Kromě všech dalších důsledků války, mezi které patří například příliv ukrajinských uprchlíků, se i tato válka promítne do cen energií. Dramatický růst cen pohonných hmot vidíme už dnes. Osobně jsem přesvědčen, že válka na Ukrajině brzy skončí a vše se v blízké době začne vracet k normálu. Pomáhejme si navzájem a buďme ohleduplní k těm, kteří nyní potřebují pomoci. Může to na nějakou dobu znamenat, pro nás všechny, určitou ztrátu pohodlí. Osobně mě neštěstí lidí z Ukrajiny velmi zasáhlo a jako starosta Slatiny pomáhám různými formami. Zároveň jsem si ovšem plně vědom, že každá solidarita má své meze. Za sebe mohu všechny ubezpečit, že z pohledu samosprávy MČ Brno-Slatina nebudou Slatiňáci v souvislosti s pomocí nijak kráceni na svých potřebách. Považuji za naši morální povinnosti lidem z Ukrajiny nyní pomoci a vím také, že drtivá většina z nás to vnímá stejně.

Jiří Ides,

Váš starosta